Hram Kailash

(Preusmjereno sa stranice Ellora Kailasanathar (hram))

Hram Kailash, također poznat i kao Hram Kailasanatha je jedan od 34 samostana i hrama, koji se pružaju na 2 km dužine, a koji su isklesani u visokjoj bazaltnoj stijeni, odnosno čine kompleks koji se nalazi u Ellori u indijskoj državi Maharashtra, te predstavlja oličenje indijske kamenorezačke arhitekture.[1] Sagrađen je po uzoru na planinu Kailash, dom Gospodara Šive[2]. Iako ima tipične dravidske karakteristike, isklesan je iz jedne jedine stijene. U 8. vijeku ga je sagradio kralj Krishna I iz dinastije Rashtrakuta.


Šivin hram s vrha stijene
Name: Hram Kailash
Kreator: Krishna I
Datum izgradnje: 756-774
Primarno božanstvo: Kailashanatha (Shiva)
Arhitektura: dravidska arhitektura (Rastrakuta stil)
Lokacije: Ellora
Shiva linga u hramu Kailash
Isklesani stup u hramu Kailash

Hram Kailash Temple se odlikuje svojim vertikalnim iskopavanjem -- kamenoklesari su počeli na vrhu stijene i klesali prema nadolje, tj. "iskopali" hram iz stijene. Tih su se metoda striktno pridržavali s obzirom da se hram nije mogao isklesati na drugi način.[3] Arhitekti koji su dizajnirali ovaj hram su bili iz južnog Pallava kraljevstva.[4]

Procjenjuje se da je u nekoliko stotina godina iz stijene isklesano 200.000 tona kamenja kako bi se napravila ova monolitska struktura.[4] Na temelju tragova po stijenu, arheolozi smatraju da su se za klesanje ovog hrama koristile tri različite vrste dlijeta.[5]

Svi reljefi su načinjeni na više nego jednoj razini Dvokatna vrata tako otvaraju dvorište u obliku slova "U". Dvorište je obrubljeno s arkadama od tri katga. Arkade označavaju ukrašene kamene ploče, a manje prostorije sadrže velike statue raznih božanstvaa. Te su galerije bile povezane kamenim mostovima sa središnjim dijelovima hrama, ali su ti mostovi srušeni.

Postoje dvije strukture unutar dvorišta. Kao što je tradicija u Šivinim hramovima, slika svetog bika Nandi je ispred centralnog hrama koji sadrži lingam. U spilji 16 Nandi Mandap i glavni Šivin hram su visoki preko 7 metara i sagrađeni na dva kata. Niži katovi Nandi Mandapa su čvrste strukture, ukrašene raskošnim reljeftima. Temelj hrama je isklesan na način koji sugerira da ga slonovi drže iznad zemlje.

Kameni most spaja Nandi Mandap sa trijemom hrama. Sam hram je visoka piramidsalna struktura koja podsjeća na hramove Južne Indije. Svetište – zajedno sa stupovima, prozorima, unutrašnjim i vanjskim prostorijama, dvoranama za okupljanje i ogromnim lingamom u svom središtu – je potpuno izrezbareno s ništama kao i prizorima božanstva, mithunama (muškim i ženskim erotskim figurama) i drugim figurama. Većina božanstava na lijevoj strani ulaza su shaivaitska (sljedbenici Gospodara Šive) dok su na desnoj strani vaishnavaitska (sljedbenici Gospodara Višnua).

Postoje dvije Dhvajastambhe (stupovi sa zastavama) u dvorištu. Velika statua Ravane koji pokušava podići planinu Kailasa, dom Gospodara Šive, je jedna od najvažnijih u indijskoj umjetnosti.

Galerija

uredi

Povezano

uredi

Izvori

uredi
  1. „Ellora UNESCO World Heritage Site”. Pristupljeno 19. 12. 2006. 
  2. http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Ellora_Caves
  3. Rajan, K.V. Soundara (1998). Rock-cut Temple Styles`. Mumbai, India: Somaily Publications. str. 142–143. ISBN 81 7039 218 7. 
  4. 4,0 4,1 „Kailasanatha Temple - Ellora”. TempleNet. Pristupljeno 19. 12. 2006. 
  5. http://www.travelblog.org/Asia/India/Maharashtra/Ellora-Caves/blog-324678.html

20°01′35″N 75°10′45″E / 20.02639°N 75.17917°E / 20.02639; 75.17917